Rechercher dans ce blog

Wednesday, February 2, 2022

DOLIU urias in lumea filmului! Regina comediei a murit. A fost premiata cu Globul de Aur pentru intreaga sa cariera - Realitatea.NET

Monica Vitti, actrița iconică a cinematografiei italiene a murit pe februarie, la vârsta de 90 de ani.

Tragicul anunț a fost făcut public de către partenerul ei, Roberto Russo, cel care i-a fost alături în ultimii ani,

Actriţa şi regizoarea Monica Vitti s-a născut la 3 noiembrie 1931, la Roma. A cultivat talentul de actriţă, dovedit încă din copilărie, la Academia de Artă Dramatică din Roma,

Actriță iconică a cinematografiei italiene, lipsea de pe scenă din 2001, când a fost primită la Quirinale pentru premiile David di Donatello. Muza lui Michelangelo Antonioni, regina comediei italiene alături de Alberto Sordi.

În 1957 s-a alăturat teatrului Nuovo di Milano al lui Michelangelo Antonioni şi a dublat vocea lui Dorian Gray în filmul "Il Grido" ("The Cry", 1957), în regia aceluiaşi Michelangelo Antonioni. A jucat cu succes în "Ridere, ridere, ridere" (1954), "La notte" (1961) şi "L'eclisse" (1962).

Pelicula "L'avventura" a consacrat-o ca una dintre cele mai faimoase actriţe din acea perioadă din Italia şi nu numai. "L'avventura" (1960) s-a bucurat de o mare apreciere internaţională şi a primit o nominalizare la Premiile BAFTA în 1961, potrivit imdb.com.

Imaginea ei a apărut, câţiva ani mai târziu, pe un timbru italian de aniversare a filmului.

Au urmat filme, în care Monica Vitti şi-a pus în valoare talentul comic foarte gustat de publicul italian: "Il deserto rosso" (1964), "Le bambole" (1965), "Dramma della gelosia" (1970), "La pacifista" (1970), "Polvere di stelle" (1973), "L'anatra all'arancia" (1975).

Din 1986, a apărut ocazional în filme, între care "Francesca e mia" (1986) şi "Scandalo segreto" (1990), pe care l-a şi regizat, actriţa optând, ulterior, pentru teatru.

Este deţinătoarea mai multor premii naţionale şi internaţionale, dintre care amintim: Premiul David di Donatello (1969, 1971, 1974, 1976, 1979) pentru cea mai bună actriţă şi Ursul de argint (1984) pentru rolul principal din "Flirt", la Festivalul de Film de la Berlin, potrivit imdb.com.

În 2000, i-a fost acordat Premiul Globul de Aur pentru întreaga sa carieră.

Imagine

*Sursa foto: Facebook Monica Vitti


Citește și:

Adblock test (Why?)


DOLIU urias in lumea filmului! Regina comediei a murit. A fost premiata cu Globul de Aur pentru intreaga sa cariera - Realitatea.NET
Read More

Momente cumplite pentru Adela Popescu. Ce a făcut-o pe soţia lui Radu Vâlcan să plângă… - IMPACT

Adela Popescu și-a obișnuit fanii să fie tot timpul plină de viață și cu zâmbetul pe buze, dar a traversat, de-a lungul timpului, și perioade dificile. Prezentatoarea emisiunii „Vorbește lumea” a povestit în direct o întâmplare din trecut, când se confrunta cu anumite probleme de sănătate care au făcut-o să se gândească la ce este mai rău. Ce s-a întâmplat și cum a reușit să treacă peste.

Momente cumplite pentru Adela Popescu

Are o carieră strălucită și o familie reușită și mulți pot spune că duce o viață perfectă. Adela Popescu este mereu optimistă și pozitivă și nu vorbește prea des despre problemele pe care le întâmpină. Din când în când însă, își deschide sufletul în fața telespectatorilor și discută despre episoade mai puțin plăcute din viața ei.

Prezentatoarea i-a mărturisit actriței Eugenia Șerban, care a fost invitată în emisiune și a vorbit despre lupta ei cu o boală nemiloasă, faptul că și ea s-a confruntat cu o problemă de sănătate care a speriat-o teribil. Adela a povestit că a avut, la un moment dat, niște probleme digestive și începuse să se gândească la ce este mai rău. Avea nopți când plângea și și-a dat seama că nu este atât de puternică pe cât credea ea:

Eu am trecut printr-o perioadă destul de ciudată, în sensul că aveam o problemă digestivă, nu știam ce și cum și mi-am pus o grămadă de întrebări. Și atunci am făcut un exercițiu de imaginație, cum că aș afla o veste rea. Trebuie să mărturisesc că au fost niște nopți în care nu am dormit și am plâns, eu crezând despre mine că sunt mult mai puternică.

Întotdeauna am crezut că dacă aș afla o veste rea, cu puterea minții aș putea să mă mobilizez. Nu! Mi-am dat seama fiind pusă aproape în situația aceea că nu aș putea să o fac.” a povestit Adela Popescu.

Actrița Eugenia Șerban i-a spus că, în astfel de situații, este mai bine să nu ne facem scenarii și să investigăm înainte de a ajunge să ne stresăm mai mult decât este cazul.

Momente cumplite pentru Adela Popescu. Ce a făcut-o pe soţia lui Radu Vâlcan să plângă nopţi la rând
Adela Popescu a ajuns la spital, la un moment dat, din cauza problemelor digestive

„Am avut anxietăți destul de urâte”

Adela Popescu a mai traversat o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional, în urmă cu mai mulți ani. A fost momentul care a determinat-o să renunțe la telenovele și să se orienteze către altceva, pentru că rolurile pe care le juca o consumau foarte tare. Frumoasa actriță a povestit, în cadrul unui podcast, că toate dramele pe care le aveau personajele ei ajunseseră să o afecteze destul de tare și să o consume mai mult decât era cazul.

Munceam foarte, foarte mult și personajele astea pe care le interpretam eu, când ești protagonist, în general ești încercat de viață și ai tot felul de drame. Toate vin spre tine, dar tu până la urmă reușești să ajungi unde trebuie. Și am trecut prin diferite personaje cărora le muriseră părinții, copiii, erau înșelați, etc și eu nu filmam 3 luni. Filmam un an un serial, o pauză de o lună, după care alt serial. Asta s-a întâmplat 11-12 ani.

În momentul în care creierul tău primește doar imagini groaznice zice: «Bă, e nasol ce trăiești tu!». El nu mai face diferența. Din cauza asta am avut anxietăți destul de urâte. Au fost luni în care nu puteam să dorm deloc, mi-e era frică să închid ochii sau îmi era frică de întuneric. Mi-era frică de mulțime. Nu puteam să fac duș și să fie ușa închisă. Adică a fost rău. După care m-am liniștit pur și simplu. La mine totul avea legătură cu oboseala cronică. Nu puteam să mă odihnesc.” spunea Adela Popescu, în urmă cu ceva timp.

După mai bine de un deceniu de jucat în telenovele, Adela Popescu a renunțat să mai filmeze astfel de producții și s-a concentrat pe alte proiecte. Și-a încercat norocul și în muzică și de câțiva ani este la cârma emisiunii „Vorbește lumea”, iar rolul de prezentatoare i se potrivește de minune.

Adblock test (Why?)


Momente cumplite pentru Adela Popescu. Ce a făcut-o pe soţia lui Radu Vâlcan să plângă… - IMPACT
Read More

Tuesday, February 1, 2022

Ce relație a fost, de fapt, între Lucian Viziru și Gabriela Spanic, după ce s-au sărutat într-o... - Libertatea

La ani de zile distanță de când au apărut împreună, Lucian Viziru a dezvăluit ce relație a avut, de fapt, cu Gabriela Spanic, celebra actriță de telenovele originară din Venezuela. S-au sărutat într-o telenovelă românească și au fost la un pas de a trăi o adevărată poveste de dragoste.

Adblock test (Why?)


Ce relație a fost, de fapt, între Lucian Viziru și Gabriela Spanic, după ce s-au sărutat într-o... - Libertatea
Read More

E vorba despre Nicolae Botgros. Maria Dragomiroiu: Îmi pare foarte rău pentru dumnealui - EVENIMENTUL ZILEI

„Nu știu, eu acum aud, dacă am fost plecată în America” a spus Maria Dragomiroiu la aflarea veștii despre starea interioară a colegului său de scenă, conform Wowbiz.ro.

Mama artistului a decedat de ziua lui

„Îmi pare foarte rău pentru dumnealui! Acum am aflat. Dumnezeu să o odihnească pe mama lui. Asta e viața, ne încearcă pe fiecare, nu știi când odată ești mai bine, odată vin tăvălug grelele peste tine, dar trebuie să îi faci față. Îi doresc din toată inima să fie sănătos, putere, să treacă peste toate. Avem multe de făcut împreună, este un mare artist și îl apreciez. Am avut două spectacole superbe la Sala Palatului dirijate de dumnealui și m-aș bucura, dacă vrea Dumnezeu, să mai facem și altele”, a mai adăugat artista cu regret.

Artista a mai spus că îi dorește multă „sănătate și putere să poată să treacă peste și încredere în Dumnezeu și rugăciune” marelui dirijor.

Drama lui Nicolae Botgros

Maestrul Nicolae Botgros a împlinit, marți, 26 ianuarie, vârsta de 69 de ani, dar a avut parte de o aniversare tristă. Și asta pentru că, în aceeași zi a avut parte, în urmă cu 9 ani, de un eveniment foarte dureros. Mama muzicianului a decedat în anul 2013. Acum, dirijorul a făcut parastas și pentru mama sa, dar și pentru soția sa, Lidia Bejenaru, care a murit în urmă cu șase luni.

„Ca ieri am înmormântat-o pe mama în urmă cu nouă ani şi ceva şi ca mâine soţia mea împlineşte jumătate de an de când a plecat în lumea celor drepţi. Aşa că nu pot să fac sărbătoare între aceste două grele evenimente”, a declarat Nicolae Botgros, profund trist.

La începutul acestei luni, Nicolae Botgros a fost diagnosticat pentru a doua oară cu coronavirus. Din fericire, el a avut parte de o formă mai ușoară a bolii. El a explicat că l-a ajutat și faptul că s-a vaccinat cu două doze.

„Sunt vaccinat de două ori şi cred că de data asta nu îşi are locul o formă mai severă. E mai mult o răceală, îşi revine vocea, sunt bine. Mai am 2-3 zile şi ies din carantină”, explica Nicolae Borgros.

Adblock test (Why?)


E vorba despre Nicolae Botgros. Maria Dragomiroiu: Îmi pare foarte rău pentru dumnealui - EVENIMENTUL ZILEI
Read More

Fiica lui Pavel Bartoș a făcut 18 ani. Cât e de frumoasă Eva și ce mesaj lacrimogen i-a scris tatăl!... - Click!

Pavel Bartoș (47 de ani) are acasă 4 fete pe care le iubește ca pe ochii din cap: soția, Anca, și cele 3 fiice sunt totul pentru el. Luni, cea mai mare dintre ele, Eva, a împlinit 18 ani, iar mesajul lui Pavel a topit inimi pe Internet. Iată ce i-a urat fiicei care a ajuns la majorat!

article img

Pavel Bartoș

"La mulți ani, draga mea Eva! Ai împlinit 18 ani! Te iubesc, te prețuiesc, te admir și tare îți mulțumesc că ai ales ca eu să fiu tati al tău! Nu sunt tăticul perfect, nici nu știu dacă e posibil așa ceva, dar sunt un tătic care învață zi de zi. Am înțeles în timp că principalele calități ale unui părinte sunt să iubească necondiționat, să comunice și să fie alături de copil, dar mai ales să aibă răbdare, multă răbdare, enorm de multă răbdare! La capitolul răbdare încă mai învăț, dar învăț odată cu tine! Eva, draga lui tati, zboară, îndrăznește, visează, iubește, fii iubită, fii dreaptă, ajută, lasă-te ajutată, poți să și greșești, nu-i nimic, important este să înveți din acele greșeli, să mergi mai departe, să fii puternică, mai înțeleaptă, să fii tu! Eu am mare încredere în tine! Sunt atât de mândru de tine! Sunt atât de fericit cu tine!", a scris Pavel pe Instagram, în dreptul unor imagini cu fiica lui.

article img

Pavel Bartoș și Eva, fiica lui cea mare. Foto: Instagram

Pavel Bartoș și soția lui, Anca, au trei fete una mai frumoasă ca cealaltă:  Eva (18 ani), (Sofia, 8 ani și jumătate) şi Rita (14 ani). Toate trei seamănă leit cu starul de la PRO TV, care ne spunea, într-un interviu, că este și el uimit de cât de repede trece timpul și de cât de mare a crescut... fiica cea mare.

article img

Pavel Bartoș și familia, într-un pictorial pentru revista VIVA

"Eva e foarte înaltă şi foarte frumoasă. Eva mă întrece. Dacă mă vede cineva pe stradă cu ea zice că îmi e iubită… M-am surprins chiar eu, că mergeam împreună pe stradă şi, din reflex, am luat-o de mână. Şi când m-am uitat era lângă mine un om mare. Mă gândeam că e ciudat să ne ţinem de mână şi îmi e dor de clipele alea. De aceea profit acum de momentele pe care le am cu fiica cea mică şi cu cea mijlocie".

Pavel Bartoș va reveni pe micul ecran de vineri, 4 februarie, cu sezonul al 12-lea al emisiunii "Românii au talent", la PRO TV. El și Smiley sunt prezenatorii show-ului, iar în juriu îi vom vedea pe Mihai Bobonete, Dragoș Bucur, Andi Moisescu și Andra.

stanga
dreapta

  Puteți urmări știrile Click! și pe Google News

Adblock test (Why?)


Fiica lui Pavel Bartoș a făcut 18 ani. Cât e de frumoasă Eva și ce mesaj lacrimogen i-a scris tatăl!... - Click!
Read More

Alexandru Arșinel, despre umilința la care a fost supus de Nicușor Dan: 'Mă afectează! După 60 de ani...' - stiripesurse.ro

„Ne-a şocat efectiv faptul că fără să analizeze, fără să cerceteze a zis nu 6 luni, ci 2 luni. Eu rămânând ca şi colaborator, nu ca angajat. Am rămas surprins. E adevărat că veneam după o perioadă în care s-au întâmplat atâtea lucruri în teatru, nu s-a mai jucat. A venit o serie întreagă de modificări, dar noi trăiam tot cu gândul la ceea ce avem de făcut pentru teatru. Încercând să urmăm drumul început am văzut că nu mai ajungem la un rezultat. De fapt, suntem prigoniți. Câteva luni de zile, am tăcut din gură că nu știam ce să zic.

Nu ni s-a mai întâmplat aşa ceva. Când ai actori de bază cu un anumit umor, calitate, îi lași să muncească atât cât pot”, a declarat Arșinel, la Antena 3.

Actorul spune că l-a afectat decizia lui Nicușor Dan și nu este singurul în această situație. Mulți artiști se simt inhibați de către edil, fapt ce îi face să nu îndrăznească să facă mai mult.

„Mă afectează! Mă afectează că o face nu numai cu mine probabil, că nu sunt eu moțul pământului. O face cu mulţi artiști pe care îi inhibă, îi presează, adică îi face să nu îndrăznească să facă mai mult. Mai ales că eu eram lăsat cu toată încrederea pe mâna unui mare artist Vasile Muraru care trebuia să facă toate legăturile.

Cred că el a suferit mai mult decât mine pentru că el știa ce are de făcut în continuare, în teatru. Eu am renunţat la postul de director în favoarea lui pentru că el reprezenta în mintea mea şi în gândurile mele şi ale publicului viitorul director al Teatrului de Revistă, ceea ce şi a ajuns. Deci merita cu prisosință.

Efectiv omul ăsta mă inhibă pentru că nu ştiu care este direcția gândirii sale. Nu s-a exprimat niciodată. Probabil că o să transpire ceva la un moment dat”, a spus Alexandru Arşinel.

Alexandru Arșinel îi transmite lui Nicușor Dan că iubește nespus meseria pe care o practică de 1954 și ar trebui să primească un semn de recunoștință pentru prestigiul adus României.

„Vreau să îi spun că iubesc meseria asta imens de mult şi că nu regret nimic din ce am făcut. Dacă vreodată îţi va da seama că ceea ce am făcut a fost şi bine să-mi arate un semn de recunoștința.

Dacă asta e plăcerea lui, sau vrea să demonstreze ceva și pentru asta trebuie să iasă și să spună „Eu gândesc așa și cu asta basta”. Nu m-au scos din teatru, m-ai scos dintr-o angajare, mi-au prelungit contractul cu 2 luni. Pentru mine era important să îmi prelungească contractul.. am și probleme cu soția. Era o doză de liniște sufletească. Am trecut prim mai multe necazuri”, a transmis Alexandru Arşinel.

„Vreau să îi spun că iubesc meseria asta imens de mult şi că nu regret nimic din ce am făcut. Dacă vreodată îţi va da seama că ceea ce am făcut a fost şi bine să-mi arate un semn de recunoștința", a transmis Alexandru Arşinel.

Adblock test (Why?)


Alexandru Arșinel, despre umilința la care a fost supus de Nicușor Dan: 'Mă afectează! După 60 de ani...' - stiripesurse.ro
Read More

Își pregătește Florin Călinescu întoarcerea la Pro TV? Cu cine s-a întâlnit vedeta - IMPACT

Își pregătește Florin Călinescu întoarcerea la Pro TV? Numele lui a fost sinonim, multă vreme, cu postul din Pache Protopopescu, iar anunțul plecării sale a fost un adevărat șoc pentru cei care se obișnuieseră să îl vadă la masa juraților de la „Românii au talent”. La mai puțin de un an de la mutarea ce a cutremurat piața media, zvonurile unei reveniri au și apărut. Totul a început cu o întâlnire secretă.

S-ar putea întoarce Florin Călinescu la Pro TV?

„Chestiunea Zilei” și „Românii au talent” sunt două dintre cele mai importante producții din istoria Pro TV și au un numitor comun: Florin Călinescu. Anii petrecuți la televiziunea din Pache Protopopescu l-au făcut unul dintre cele mai cunoscute nume de pe piața media din România.

Prezentatorul și-a șocat admiratorii, în vara anului 2021, când a anunțat, printr-un mesaj postat pe pagina de Facebook, că a decis să plece de la Pro TV.

„Nu este ușor să pleci de 3 ori din casa ta, dar aceasta e situația. Am plecat eu de două ori când era bunul meu prieten Adrian (n.r – Sârbu) acolo și m-am întors o dată, de două ori, de trei ori.

Acum, nefiind obișnuit să lucrez în corporații, am luat această decizie, o să mai revin poate, din când în când, dar eu nu sunt omul care să zăbovesc prea mult în latența și în amintirea unor vremuri.

Pentru că mai sunt oameni care mă întreabă ce mai zic, ce mai fac, cum mai sunt, și mai aduc aminte de emisiunile alea de satiră, m-am gândit, pentru că niște buni prieteni s-au gândit și ei să ne încrucișăm destinele, să o iau de la zero, cum se zice”, a declarat Florin Călinescu, despre plecarea sa de la Pro TV.

La scurt după, vedeta anunța că a semnat cu Prima TV, unde s-a întors la formatul late-night, cu emisiunea „Florin Călinescu Show”.

Își pregătește Florin Călinescu întoarcerea la Pro TV? Cu cine s-a întâlnit vedeta
Florin Călinescu

Cu cine s-a întâlnit vedeta

În ultima perioadă, însă, au apărut zvonuri potrivit cărora Florin Călinescu s-ar putea întoarce la Pro TV, după ce fotoreporterii Cancan l-au descoperit la o întâlnire cu Andrei Boncea, unul dintre cei mai vechi reprezentanți ai trustului din Pache Protopopescu.

Cei doi s-au întâlnit într-o cafenea din Capitală, unde discuția părea a fi destul de relaxată, notează jurnaliștii de la sursa citată. Momentan, nu se știe dacă Florin Călinescu se va întoarce sau nu la Pro TV.

Andrei Boncea este soțul Loredanei Groza, având în spate o experiență de douăzeci de ani în cadrul trustului media, fiind implicat în producții precum „Las Fierbinți”, „Băieți buni”, „Atletico Textila”, „Tanti Florica” și multe altele.

Adblock test (Why?)


Își pregătește Florin Călinescu întoarcerea la Pro TV? Cu cine s-a întâlnit vedeta - IMPACT
Read More

Nicoleta Luciu, batuta cu bestialitate! In ce stare se afla acum vedeta. Detalii zguduitoare - VoxBiz

Una dintre cele mai cunoscute și dorite femei din România ascunde o dramă de neimaginat. Este vorba despre Nicoleta Luciu care are un tecut...