Rechercher dans ce blog

Thursday, December 2, 2021

Trupa Iron Maiden vine în România, în 2022/ Concertul va avea loc în aer liber, la Romexpo - G4Media.ro

Trupa britanică Iron Maiden va concerta la Bucureşti pe 26 mai 2022, anunţă organizatorii, Metalhead şi Best Music Live Concerts, citați de News.ro.

Grupul heavy metal va concerta în aer liber, la Romexpo, iar biletele vor fi puse în vânzare pe 6 decembrie, la ora 10:00, în reţeaua iabilet.ro. Vor fi puse în vânzare 15.000 de bilete. Evenimentul va avea loc în conformitate cu normele sanitare în vigoare la acel moment.

Trupa germană Lord Of The Lost va cânta în deschiderea show-ului de la Bucureşti.

Show-ul „Legacy” din 2022 va cuprinde piese de pe noul album de studio al Iron Maiden, lansat toamna aceasta, „Senjutsu”, precum şi compoziţii consacrate.

Cel mai recent, trupa a cântat în România în 2016.

Rod Smallwood, managerul Iron Maiden, a declarat: „Vara următoare vom putea în final să susţinem marele turneu pe stadioanele din Europa pentru «Legacy of the Beast», care trebuia să aibă loc în 2020 şi care a fost reprogramat de două ori. Suntem încântaţi să adăugam la acest turneu câteva dintre marile oraşe din Europa de Est, reuşind să ajungem şi in Ucraina, unde nu am cântat niciodată. Vom face cateva modificari în cadrul producţiei scenice şi setlistului pentru a include şi piese de pe noul album «Senjutzu», lucru ce va transforma «Legacy of the Beast» într-un show mai spectaculos decât versiunea originală. Dar să fiţi siguri că vom include toate hiturile şi elementele originale ale turneului, precum Spitfire, Icarus, Hell, aruncatoare de flăcări, elemente pirotehnice şi nu numai. în acelaşi timp, vom adauga elemente noi, iar Trooper Eddie va avea o competiţie serioasă în noua «lume» Senjutsu pe care am gândit-o”.

Solistul Bruce Dickinson a adăugat: „Abia aşteptăm să ne intoarcem în Europa anul viitor şi este grozav că am putut să adăugam Bucureştiul şi celelalte concerte din Europa de Est, oraşe mari cu fani grozavi. Sunt entuziasmat pentru noile schimbări ale producţiei scenice şi abia aştept ca toata lumea să vadă ce le-am pregătit. Întreaga formaţie s-a bucurat de turneul «Legacy», iar acum suntem nerăbdători să ne întoarcem la drum, să cântăm live, să ne distrăm şi să ne reîntalnim cu toată lumea”.

Iron Maiden, înfiinţată în urmă cu 46 de ani, este una dintre cele mai influente trupe rock din istorie, a susţinut concerte în faţa a milioane de oameni din întreaga lume şi a lansat 17 albume de studio, certificate cu platină şi aur.

Grupul revine la Bucureşti cu cel mai recent material discografic, cel mai bine plasat disc al său în topul Billboard 200 – poziţia a treia, depăşind „Powerslave” şi „Number Of The Beast”.

sursa foto: Facebook/ Iron Maiden

Adblock test (Why?)


Trupa Iron Maiden vine în România, în 2022/ Concertul va avea loc în aer liber, la Romexpo - G4Media.ro
Read More

Wednesday, December 1, 2021

Planul fetei adoptive a Stelei Popescu, după ce a moștenit un milion de euro: ‘Am vorbit și cu Alexandru Arșinel’ - Playtech.ro

Fiica adoptivă a Stelei Popescu a luat o decizie dură, după ce a moștenit o avere de un milion de euro. Presa a scris în trecut că femeia a lăsat de izbeliște mormântul regretatei actrițe, iubită de toți românii. Acum, la patru ani de la trecerea în neființă a Stelei Popescu, Doina Maximilian a vorbit despre planurile sale și a explicat de ce nu se îngrijește de locul de veci al mamei sale adoptive, după ce a rămas cu o avere de aproape un milion de euro.

De ce a lăsat de izbeliște mormântul mamei sale adoptive

Femeia este profesoară la Academia de Regie și Film din București și a fost căsătorită cu actorul Radu Gheorghe, împreună cu care are o fiică în vârstă de 32 de ani.

Doina Maximilian a vorbit despre acuzațiile privind mormântul mamei sale adoptive.

Fiindcă am observat că oamenii se ghidează în general după opinia majorității și-și fac tot felul de păreri, fără a aprofunda.

Spre exemplu, în preajma datei la care s-au împlinit patru ani de la moartea Stelei Popescu, a apărut un material cum că mormântul ei de la Cernica nu e îngrijit.

Nu era nici primul și mă tem că nici ultimul! În aceste condiții, cum să le să spun oamenilor că nu e deloc așa?

Că am personal un grafic în baza căruia trec eu sau alte persoane cu care am discutat special lucrul acesta pe la mormântul ei și avem grijă de el?

E foarte greu…Și atunci am decis doar să fac și să nu mai comentez!”, a spus ea, întrebată de ce nu a răspuns la aceste acuzații.

De ce Doina Maximilian nu i-a spus niciodată mamă Stelei Popescu

Reporterii impact.ro au întrebat-o pe fiica regretatei artiste de ce nu a numit-o niciodată pe Stela Popescu mamă.

„Când eram doar noi două, îi spuneam întotdeauna Stela. În rest, în public, atunci când o însoțeam în diverse evenimente, îi spuneam doamna Stela.

În fața altora mi s-a părut mereu că asta e forma maximă de respect pe care i-o pot acorda. Și pe care i-o datorez până la sfârșitul vieții!

Fiindcă a fost un mare privilegiu, fără egal, de a fi stat atâția ani în preajma ei și, ca atare, consider că și azi trebuie să o tratez cu modestia aferentă.

Iar Stela Popescu a înțeles, ca nimeni altcineva, dorința mea și a tatălui meu, Puiu Maximilian, de a ne alinia în spatele ei.

Era forma noastră de respect și ea a înțeles și ne-a respectat această dorință de a sta în spatele ei. Lângă ea, dar totuși în spatele ei, dacă mă fac bine înțeleasă!”, a spus ea pentru Impact.ro.

Ce spune despre transformarea casei artistei într-un muzeu memorial

Cât despre proiectul transformării casei sale într-un muzeu memorial, femeia a spus că nu crede că va exista în București o casă memorială Stela Popescu, pentru că locuința ei din zona Grădinii Icoanei face parte dintr-o serie de case cu o cale de acces comună.

„Ca atare, acesta e un prim și mare impediment, să oferi acces liber celor care ar dori să vină să o viziteze, în eventualitatea în care s-ar realiza ceva din acest proiect.

Casa Stelei Popescu nu e la stradă, iar locul nu este ofertant, din păcate! Am vorbit pe această chestiune și cu Alexandru Arșinel și nu am găsit nicio soluție.

Am încercat să salvez ceva vorbind și cu fostul viceprimar general, Aurelian Bădulescu, dar tot fără niciun rezultat concret. Am ajuns să nu mai cred într-un asemenea proiect!”, a spus ea.

Femeia a fost întrebată ce planuri are pentru Crăciun. Fiica adoptivă a Stelei Popescu va merge în Germania, la familia ei.

„Cei care nu mă cunosc nu știu că am familia în Germania. Sunt cu un picior aici, dar și cu un alt picior în Germania.

La jumătatea lunii decembrie voi pleca acolo, fiindcă nu mi-am mai văzut familia de ceva vreme, cu pandemia asta.

Cât voi mai preda la facultate voi mai sta și prin România, dar apoi mă trage ața către Germania…Așa că nu știu să vă răspund azi concret!”, a încheiat ea.

Adblock test (Why?)


Planul fetei adoptive a Stelei Popescu, după ce a moștenit un milion de euro: ‘Am vorbit și cu Alexandru Arșinel’ - Playtech.ro
Read More

Niculina Stoican, implicată într-un nou scandal. Ajunge la tribunal după un conflict muzical - Playtech.ro

Niculina Stoican este implicată într-un nou scandal. Interpreta ajunge chiar la tribunal după un conflict legat de o piesă. O nouă polemică zguduie scena muzicii populare românești. Două cânterețe cunoscute de muzică populară se ceartă în instanță pe o melodie. Niculina Stoican este hotărâtă să ajungă în fața unui judecător, așa că și-a acționat colega de breaslă în instanță.

Scandal de proporții în lumea muzicii populare

Niculina Stoican o acuză pe Olguța Berbec că i-a furat o melodie. Cele două își dispută drepturile de proprietate intelectuală asupra unei producții care se află în repertoriul amândurora. Se pare că totul a început pe internet, unde Niculina i-a dat report la canalul de Youtube al Olguței Berbec.

Cântăreața a completat formulare trimis către Youtube în care o acuza pe Olguța Berbec de faptul că i-a furat drepturile intelectuale asupra piesei.

Platforma Youtube a eliminat temporar conținutul, așa cum prevede politica companiei, până la soluționarea cazului. De altfel, platform solicită dovezi legate de drepturile de autor din partea celui care a dat report.

Dacă denunțătorul nu deține acte doveditoare, Youtube primește ca dovadă deschiderea unei acțiuni în instanță privind drepturile de autor din partea celui care a făcut plângerea. Dacă nu se face dovada aceasta, platforma va reposta videoclipul suspendat după două săptămâni.

Conform unor surse Wowbiz, se pare că Olguța Berbec nu a mai așteptat după platformă și a dat-o în judecată pe Niculina Stoican.

Ce au declarat cele două

Ea și-a luat un avocat bun, însă se pare că un prieten comun încearcă să le convingă pe ambele să se înțeleagă într-un fel și să nu ajungă în instanță.

Ambele cântărețe au refuzat să vorbească despre subiect.

”Nu am nimic de spus, nu a început procesul. Este un proces public, vom vorbi când va fi cazul. Când va fi soluționat, va vorbi avocatul”, a spus Olguța Berbec.

”Ne vedem în instanță. Dacă mergem în instanță, cred că trebuie să avem decența necesară să așteptăm să vedem ce se întâmplă în instanță.

Atunci când mergem în instanță, nu mai există loc de alte discuții, mergem în instanță”, a declarat Niculina Stoican.

Adblock test (Why?)


Niculina Stoican, implicată într-un nou scandal. Ajunge la tribunal după un conflict muzical - Playtech.ro
Read More

Fanii serialului ”La casa de papel” se pregătesc de ultimele episoade. Reacțiile protagoniștilor:... - Ziare.com

Miercuri, 01 Decembrie 2021, ora 10:31

1734 citiri

Echipa producţiei spaniole „La casa de papel”, unul dintre cele mai de succes seriale lansate de Netflix, a vorbit marţi, într-o conferinţă de presă, despre ultimele episoade, care vor fi disponibile din decembrie, despre modul în care s-a lucrat la ultimul sezon şi legăturile create în echipă.

„Volumul 1 a fost mai emoţionant, dar al doilea este cel în care facem mai multe legături, am dat multe răspunsuri legate de psihologia personajelor”, a spus creatorul Alex Pina.

El a explicat: „Este un sezon foarte echilibrat, pentru mine, ca spectator. Este şi sezonul la care am scris cel mai mult şi cred că, atunci când am încheiat, eram extenuaţi”.

Co-autoarea Esther Martínez Lobato a adăugat: „Aceste ultime cinci episoade reprezintă un fel de omagiu adus personajelor, pentru a arăta mai mult sufletul lor. Mi se pare realmente emoţionant”.

Actorul Álvaro Morte, interpretul Profesorului, arhitectul jafului şi conducătorul bandei, a subliniat că, în ultima zi de filmări a plâns „ca un copil”.

„Este un personaj care mi-a plăcut foarte mult. Cred că serialul se termină unde trebuia să se termine. A fost o decizie bună ca serialul să se termine în acest punct”, a afirmat el. „Ultima mea zi a fost foarte frumoasă, pentru că am avut norocul să lucrez cu aceeaşi echipă cu care am început să filmez în prima zi la «La casa de papel». A fost foarte emoţionant. Am plâns ca un copil mic, dar am încheiat foarte liniştit”.

Actorii au vorbit despre energia necesară pentru interpretarea rolurilor lor. „Nivelul energiei trebuia menţinut săptămâni întregi, pentru că reveneam zi după zi la acelaşi plan. E ceva ce are legătură mai mult cu efortul emoţional. A fost parte din magie, mi s-a părut trepident de interpretat. Nu era dificil să construim ceva, ci să menţinem energia”, a spus Najwa Nimri.

Banda este închisă în Banca Naţională a Spaniei de peste 100 de ore. Membrii grupului au reuşit să o salveze pe Lisabona, dar, după pierderea unuia dintre coechipieri, îi aşteaptă unul dintre momentele lor cele mai întunecate. Profesorul a fost capturat de Sierra şi, pentru prima dată, nu are un plan de evadare. Tocmai când pare că nimic altceva nu mai are cum să meargă prost, în faţa lor apare un duşman mai puternic decât toţi ceilalţi întâlniţi până atunci - armata. Se apropie sfârşitul celui mai mare jaf din istorie, care este pe cale să se transforme într-un adevărat război.

Volumul 2 din sezonul al cincilea al „La casa de papel” va fi lansat pe 3 decembrie.

Citeste si:

Adblock test (Why?)


Fanii serialului ”La casa de papel” se pregătesc de ultimele episoade. Reacțiile protagoniștilor:... - Ziare.com
Read More

Cine este celebra Mona din piesa trupei Azur. Nelu Vlad, detalii inedite despre matematica din spatele me... - Adevărul

Nelu Vlad, solistul şi fondatorul trupei, a vorbit despre noul său album, care se lansează în 1 decembrie, despre munca depusă pentru a duce Azur acolo unde este acum, despre prima sa carte autobiografică, despre primele concerte din perioada comunistă, precum şi despre povestea celebrei piese „Se mărită Mona”.

Noutate şi recapitulare în albumul: „Mai întoarce Doamne roata”

Trupa Azur a fost înfiinţată în 1977, după un şir de evenimente care l-au adus pe Nelu Vlad în punctul în care a trebuit să se gândească la un nou mod în care să-şi întreţină familia.

Proaspăt exmatriculat din Şcoala de ofiţeri de Miliţie (actuala Academie de Poliţie), cel ce urma să devină solistul şi fondatorul trupei Azur şi-a investit bursa de studiu pe care a strâns-o în instrumente muzicale la care a învăţat să cânte singur. Au urmat repetiţii în garajul său, formarea repertoriului şi participarea la diferite concursuri la restaurante, pentru a găsi o scenă unde oamenii să-i asculte.

La 45 de ani de Azur, Nelu Vlad se miră de succesul şi de relevanţa pe care încă o au pe piaţa muzicală din România, iar în această perspectivă a ales să lanseze un nou album, cu melodii înregistrate profesional, respectând toate rigorile artistice.

„Am zis că după atâta activitate trebuie să rămână undeva cele mai bune piese, la un standard artistic adecvat, cu un studio puternic. Aşa că le-am făcut cum trebuie pe toate, le-am grupat într-un număr de 39 de piese, astfel încât acestea să rămână punctul cel mai solid din carieră. Restul pieselor probabil se vor şterge în timp, însă vor rămâne acestea care sunt la un nivel artistic înalt. Bine imprimate, corectate muzical şi artistic şi care au o valoare pentru muzica folclorică”, a precizat solistul şi fondatorul Azur.

Noul album al lui Nelu Vlad, „Mai întoarce Doamne roata”, care se lansează în 1 decembrie, va găzdui atât piese vechi, consacrate, care au adus succesul Azur, cât şi piese noi, pentru un suflu proaspăt.

„Acest album pe care l-am oferit Rotonului cuprinde şi o sinteză a celor mai bune piese din repertoriul meu, piese de petrecere, de viaţă, satirice”, a explicat Nelu Vlad.

Nelu Vlad nu se opreşte aici când vine vorba de surprize, aşa că pregăteşte şi un număr de patru videoclipuri care să încununeze munca depusă pentru noul album.

„Azur, mon amour”: o carte autobiografică despre o viaţă de artist fără studii muzicale

Noul album nu vine singur, ci alături de o carte la care Nelu Vlad a scris timp de patru ani, nu pentru că ar fi stufoasă, ci pentru că viaţa sa încă este plină de evenimente interesante, aşa că de-a lungul timpului a tot adăugat în ea.

„Cartea am început să o scriu în urmă cu vreo patru ani, însă evenimentele curgeau, iar lucrurile se schimbau în bine pentru formaţia Azur. Eu tot timpul am crezut că o să rezistăm 10 ani, 15 ani, poate 20, dar nu 45 de ani, iar în ultimii şapte ani să avem din nou o creştere pe care n-am visat-o şi la care n-am sperat niciodată. Au apărut evenimente importante, relaţii cu diferite persoane din ţară şi de peste hotare şi am mai adăugat câte ceva”, a mai spus solistul casei de discuri Roton.

„Azur, mon amour” spune povestea lui Nelu Vlad, povestea trupei, a provocărilor prin care au trecut, cât şi a evenimentelor interesante la care au participat. Pentru a intra cu adevărat în viaţa lui Nelu Vlad şi pentru a înţelege ce a înseamnă Azur, acesta a adăugat fotografii din arhiva personală, strânse de-a lungul timpului.

Nelu Vlad spune că autobiografia sa nu o să fie o povară pentru cititori, plină de filosofii şi descrieri, ci va fi uşor de citit, iar odată începută nu va fi lăsată din mâini timp de patru – cinci ore.

„Artistul trebuie să aibă în primul rând un suflet deschis, să nu mintă şi să caute să captiveze atenţia cititorilor cu realităţi pure. Eu aşa am făcut. Am făcut o sinteză a activităţii mele, în aşa fel încât într-o perioadă de patru – cinci ore cartea poate fi citită. Are ataşată o serie de fotografii interesante, cu mai multe personalităţi din ţară. Cred că omul nu se va plictisi, nu o va lăsa din mână până nu o va citi. Nu îmi plac filosofiile, mai ales când vin din partea artiştilor. Ori demonstrezi că eşti artist ori filosof, sociolog sau psiholog. Eu m-am referit la viaţa mea, de unde am pornit, câteva pagini despre copilărie, câteva pagini despre şcoală, iar eu zic că omul nu o să se plictisească. E numai bună pentru un artist”, spune Nelu Vlad.

„Azur, mon amour” este despre timp, dorinţă şi dedicare. Cartea este povestea lui Nelu Vlad, de la începuturi şi până la succesul cunoscut prin intermediul trupei pe care a fondat-o.

„Am ales titlul acesta pentru carte pentru că Azur este trupa pe care am înfiinţat-o în 1977, chiar dacă mulţi ne luau în glumă. Am crescut-o, am îngrijit-o, am păstrat-o cu lacrimi, cu bucurii, pentru că nu este uşor să păstrezi o trupă 45 de ani. Este extrem de greu, pentru că unii pleacă de-a lungul timpului, din diferite motive, şi tot timpul tu trebuie să găseşti rezolvări, iar asta înseamnă să-ţi pui familia în derută, pentru că a avea grijă de familie este una, a avea grijă de o trupă ca Azur este alta, chiar dacă a devenit o a doua familie. Eu am reuşit să le ţin pe amândouă”, a mai spus acesta.

Primele apariţii ale Azur în faţa oamenilor

Primii cinci ani de la înfiinţarea trupei se pot rezuma la studiu într-un garaj. Trupa se aduna acasă la Nelu Vlad unde, în garaj, repeta, învăţa şi construia repertoriul care urma să fie atât de iubit de oameni. Ulterior, începând cu 1982, când lucrurile au început să se aşeze şi pentru ei, au decis să participe la concursuri pentru a cânta în restaurantele din Brăila.

„Am făcut repertoriul şi ne-am dus şi noi la un concurs. Pe atunci se făceau concursuri pentru restaurante, pentru că toate aveau orchestră angajată şi chiar plătită mai bine decât oamenii din câmpul muncii. Şi ne-am prezentat şi noi la concurs. Bineînţeles că eram cei mai proşti de acolo, cei mai amărâţi. Erau trupe foarte bune. După examinare, şeful restaurantului Rubin m-a chemat în birou şi mi-a spus că, deşi am fost cei mai slabi, a decis să ne aleagă pe noi. La două luni de la angajarea noastră acolo, restaurantul Rubin a devenit cel mai popular din oraş. Nu a mai durat mult şi am scos şi prima înregistrare, apoi au venit imediat şi impresarii şi ne-au luat prin concerte”, îşi aminteşte solistul trupei Azur.

Şi, totuşi, Azur nu era singura trupă din industria muzicală din România, chiar dacă vorbim de perioada comunistă, însă a reuşit să cucerească oamenii aşa cum nicio altă trupă de muzică lăutărească, folclorică nu a mai făcut-o. Nelu Vlad spune că succesul lor a avut şi are legătură cu autenticitatea. El a fost dintotdeauna Nelu Vlad şi nu a vrut să copieze niciun mare artist al vremii, chiar dacă acesta era trendul la momentul respectiv:

„Motivul pentru care noi am ajuns atât de repede la inimile oamenilor a fost că am avut compoziţii proprii, eram diferiţi. Eu am analizat momentul când m-am apucat de muzică şi mi-am dat seama că dacă erau atunci la modă Benone Sinulescu cu Irina Loghin şi Dolănescu cu Maria Ciobanu, toţi vor cânta ca ei, însă eu mi-am făcut repertoriul meu.”

Azur şi trecerea prin diferite regimuri politice. Democraţie vs. comunism

Înfiinţată în 1977 şi încă prezentă în peisajul muzical din România, trupa Azur a reuşit să se adapteze diferitelor regimuri politice prin care a trecut România. Azur au fost iubiţi în comunism şi sunt iubiţi şi acum, însă Nelu Vlad spune că, totuşi, acum simte că sunt cu adevărat lăsaţi să fie aşa cum sunt.

„Din punct de vedere artistic, deşi atunci a fost o perioadă fantastică, o perioadă în care nu realizam şi nici nu prea ne interesa de ce veneau zeci de mii de oameni la spectacole, chiar dacă venea şi poliţia şi armata, lucrurile sunt mai bune acum. Relaţiile noastre artistice cu presa, cu televiziunea, cu publicul sunt mult mai bune”, spune Nelu Vlad.

De asemenea, acesta a vorbit şi despre modul în care s-a schimbat publicul de-a lungul timpului:

„Înainte cântam într-o anumită zonă culturală, iar acum cântăm într-o cu altă zonă, ceea ce m-a determinat să spun că adevărata consacrare a formaţiei Azur a venit în ultimii 10 ani. 10 ani în care am scăpat de criticile ziarelor, de criticile televiziunilor şi am fost agreaţi ca o trupă plăcută, care trebuie lăsată în pace, în voia ei.”

Procesul creativ şi matematica din spatele pieselor

Compoziţiile proprii stau în identitatea trupei Azur. Mai mult, Nelu Vlad, un om fără studii muzicale, a pornit la drum în cariera sa cu gândul să fie autentic, chiar dacă urma să intre într-o zonă a folclorului. Melodiile sunt compuse de el şi are în portofoliu un număr impresionant de peste 500 de piese scrise.

„Mulţi spun că folclorul nu se compune, uite că eu, după atâţia ani, scriu melodii. E adevărat că poate nu sunt folclorice 100%, dar se pot încadra la muzică populară, la muzică de petrecere. Se spune că folclorul se culege. Uite că eu nu l-am cules, nu am fost la nicio comisie, la nicio şcoală de muzică, n-am câştigat niciun premiu. Eu le scriu aşa cum le aud, cum le simt şi cum le înţeleg. Totul fac în minte, iar apoi înregistrez cu reportofonul, fac o linie pe pian, chem formaţia şi le asamblăm”, a mai precizat solistul trupei Azur.

Când vina vorba de piese, deşi o condiţie importantă este să le simtă, Nelu Vlad apelează deseori la matematică în compoziţiile sale, mai ales atunci când vine vorba de titluri.

„Când am ales numele de Azur, am vrut să aleg un nume scurt, cât se poate de uşor de reţinut şi sonor. Am reuşit. Toată lumea ştie mai mult de Azur decât de Nelu Vlad. La fel şi cu piesele. Nu este o inginerie. Am observat atracţia ascultătorilor când vine vorba de nume de fete, mai ales atracţia tineretului. Să îi atragi, trebuie să spui un nume de fată. Scurt şi frumos. Mona”, explică solistul.

Simplitatea din spatele pieselor, matematica titlurilor şi compoziţia au ajutat la creşterea popularităţii Azur. Totuşi, unele piese s-au dovedit mai populare decât altele.

„Cu Mona a fost o nebunie. Într-o zi am făcut un calcul. Ea ţine 5 minute, iar la fiecare eveniment din viaţa mea o cântam de minimum două ori, dar erau cazuri în care o cântam şi de 10 ori. Dar punem aşa, de două ori, înmulţit cu 4.000 de concerte, 2.000 de nunţi şi cu 15 ani de cântat în restaurant. Am calculat şi am ajuns la suma de 34 de zile în care am cântat doar melodia asta”, a mai spus Nelu Vlad.

Studii în Chimie

Nelu Vlad, cu o specializare în Chimie, a ales, în perioada comunistă, să meargă la Şcoala de ofiţeri de Miliţie (actuala Academie de Poliţie), unde statul era cel care te întreţinea la studiu. Ulterior, a fost exmatriculat, aşa că a luat hotărârea să îşi înfiinţeze o trupă, pentru a putea să îşi întreţină familia.

Cu banii pe care i-a obţinut la şcoala de Miliţie, din burse, în 1977 şi-a cumpărat instrumente muzicale, mai exact două chitare, tobe şi acordeon, şi a pus bazele Azur. Autodidact, Nelu Vlad a învăţat să cânte la instrumente, a învăţat să compună şi a făcut primii paşi în ceea ce avea să devină o adevărată carieră.

Trupa Azur are zeci de albume lansate şi este considerată prima formaţie care a tratat maneaua lăutărească. Printre cele mai populare melodii se numără „Se mărită Mona”, „Regina nopţii”, „Mai întoarce Doamne roata” şi „În staţie la Lizeanu”.

Vă  recomandăm să citiţi şi:

Melodia în limba română cu care un celebru vlogger francez a dat lovitura. Are 10 milioane de vizualizări pe YouTube în cinci zile | VIDEO

Adblock test (Why?)


Cine este celebra Mona din piesa trupei Azur. Nelu Vlad, detalii inedite despre matematica din spatele me... - Adevărul
Read More

Alex Velea a vorbit despre scandalul cu Zanni. Ce ascunde artistul despre câștigătorul ”Survivor România” - EVENIMENTUL ZILEI

Alex Velea a fost persoana care l-a susținut pe Zanni în cariera muzicală, dar și în competiția pe care a câștigat-o. Artistul a avut încredere în el și a dorit să-l facă un cântăreț mare.

„Știți că Alex Velea e un om cu inimă foarte mare. Alex Velea e deschizător de drumuri. A dat șanse fiecăruia. Tot ia oameni și crede în ei. A crezut în mine. Eram un șobolan. Am venit la studio, nu știam să cânt la microfonul ăla nimic. Nu le-a plăcut tuturor de mine din prima, dar el a avut încredere. Pe parcurs ce Velea tot lua oameni noi și investea în ei timp, Lino Golden a început să se simtă puțin umbrit”, a declarat Zanni .

Internauții au dedus că cei doi s-ar fi certat după ce au observat că nu se mai urmăresc pe rețele de socializare. Alex Velea a ținut să clarifice situația și să transmită că Zanni va fi mereu o persoană importantă pentru el.

Sursa: Arhiva Evz

Alex Velea a spus adevărul!

„De curând, au apărut în presă niște articole în care se zice că m-aș fi certat cu Zanni. Tocmai de aceea, fac acest video pentru a clarifica lucrurile. Într-adevăr, Zanni a trecut printr-o perioadă mai neagră pentru el. Am încercat să-i fiu alături, doar că de treaba asta se poate vindeca singur. Până la urmă așa este viața, și cu suișuri, și cu coborâșuri.

Nu m-a trădat cum vă așteptați unii dintre voi, cum erați siguri că o să se întâmple. Nu a fost deloc așa, nici eu nu am renunțat la el, nici emoțional, nici contractual. Nici nu o să o fac prea curând, pentru că țin la el și îmi doresc să-l ajut, exact așa cum am promis”, a dezvăluit Alex Velea.

Alex Velea și Zanni vor încânta publicul împreună într-o emisiune de Revelion. Aceștia sunt mai uniți ca niciodată și și-au dorit să își țină fanii la curent.

„Am reînceput treaba în studio, în această săptămână o să filmăm și Revelionul de la Antena 1. De la anul o să-l vedeți într-o emisiune online foarte tare. În concluzie, nu a existat nicio ceartă, nu mai credeți toate mizeriile”, a mai spus cântărețul.

„Nici sfaturile nu mă ajută să trec peste și nimic altceva. Uneori sunt cel mai mare dușman al meu. Singur trebuie să mă conving de anumite chestii”, a spus Zanni, potrivit Libertatea.

Adblock test (Why?)


Alex Velea a vorbit despre scandalul cu Zanni. Ce ascunde artistul despre câștigătorul ”Survivor România” - EVENIMENTUL ZILEI
Read More

Tuesday, November 30, 2021

Râzi cu ROaST, 29 noiembrie 2021. Roxana Blenche, roast de senzație - Antena 1

În prima ediție de "Râzi cu ROaST", 29 noiembrie 2021, Roxana Blenche, gazda emisiunii Hello Chef, a venit cu un roast de senzație despre bucătarii de la Antena 1: Antena 1 este probabil cel mai mare restaurant din București. Avem 6 chefi. Nu avem un bufet pentru că oamenii nu au timp. Muncesc mult și preferă să se mănânce între ei".

Luni, 29.11.2021, 14:56

Adblock test (Why?)


Râzi cu ROaST, 29 noiembrie 2021. Roxana Blenche, roast de senzație - Antena 1
Read More

Nicoleta Luciu, batuta cu bestialitate! In ce stare se afla acum vedeta. Detalii zguduitoare - VoxBiz

Una dintre cele mai cunoscute și dorite femei din România ascunde o dramă de neimaginat. Este vorba despre Nicoleta Luciu care are un tecut...